Our students' achievements 2018-2019 uch. city

- INTERNATIONAL

  1. Grabowski Nikita took 1st place in the contest for the students of prof. those. education in the specialty: the production technology of public catering nomination video "I'm here and I like it"
  2. Manaubaev Diaz 3 rd place in the contest among the students of prof. those. Education, specialty: "Technology of catering products" nomination "essay" The importance of my profession to society
  3. Tatiana Soloshenko 3rd place in the contest among the students of prof. those. Education, specialty: "Technology of catering products" nomination "essay" The importance of my profession to society

- Republican

1.Kovalchuk Ivan took 2nd place military-sports game "Allawi"

  1. Manaubaev Serikuly Diaz is a graduate of the youth housing project and successfully completed a six-month program for 2018-2019. Training of socially useful activity.
  2. Muhamenbetkaliev Saken is a graduate of the youth housing project and successfully completed a six-month program for 2018-2019. Training of socially useful activity.
  3. Vladimir Baranov 1 place (in English) Student Distance Contest
  4. Ogey Alina Andreevna took 2nd place in the national Internet competition among students "Bүgіnnің Balas-bolashaқtyң Danas"

- Regional

  1. Koval'chuk Ivan 1st place mektep oқushylary zhane College studentterі arasyndaғy қysқy oblystyқ spartakiadasynyң baғdarlamasynda shaңғyzharysynyң klassikalyқ zhүresіnde
  2. Kadir Tamerlan 2nd place chempionatynda blitz tүrіnen ұldar rasynda
  3. Muhamenbetkaliev Saken zayavshy 3rd memory Togyzkұmalaқ Ergalieva Amangeldi
  4. Muhamenbetkaliev Saken zayavshy 3rd place regional sports contest among colleges
  5. Staynov Maxim who took place 2 in the open superiority of grappling (AIGA) age group 16-17 years (80 kg)
  6. Staynov Maxim who took place 2 in the championship jujitsu (81 kg)
  7. Staynov Maxim which took place in 2 of grappling championship (UWW)
  8. Kuhlmann Korlan 2nd place in the regional tournament MMA (IMMAF-WMMAA) in the age group of 18-20, a weight category 65 kg
  9. Kuhlmann Korlan 3rd place Regional Championship "Pakrationu" weight category 66 kg, age 16-17 years.
  10. Kuhlmann Korlan took 1st place in the tournament for fighting, "Barca MENDYKARY" dedicated to the memory of Mukhtar Muhambetova (70 kg) 16-17
  11. Aliyev Zeinab Diploma of Scientific and Practical Conference "Jas ғalym 2019" nomination "Zertteu tәsіldeme"
  12. Sataev Anton took 2nd place in the scientific and practical conference "Jas ғalym 2019"

- Neighborhood

  1. Ivan Kovalchuk took 2nd place in the regional festival of skiing "Ski Track of Health - in the regional festival of skiing"
  2. Ivan Kovalchuk took 1st place in the regional festival of skiing in the regional festival of skiing in 2019 at 5 km, among boys born 2001-2002.
  3. Kadir Tamerlane took 3rd place in the competition togyz-kulamak dedicated to the celebration of "Nauryz"
  4. Kadir Tamerlane (2002-2004 year of birth) took 2nd place in the district tournament dedicated to the memory toguzkumalak Myrzaliev Onaybaeva, editor in chief of "Mendіkara үnі" newspaper
  5. Vladimir Baranov regional festival "Play Guitar"
  6. Tөleu Asқar district "1st place in drafts sportakiada

- team district

  1. College took 2nd place in the table tennis dedicated to the "Year of Youth and the 30 th anniversary of the withdrawal of troops from Afghanistan"